Z cest (90. léta)

První diablo? (1993)

Píše se červenec 1993 a na jedné z mnoha lechtivých stránek české verze časopisu Playboy se objevuje reklama společnosti Leasing Technologie s. r. o.

Firma se pyšní sloganem „Zaplatím, až vydělám!“ a také tvrzením, že jako první v republice poskytla svému klientovi supersport na leasing. Tím vozem bylo legendární LAMBORGHINI DIABLO VT, t. č. s registrační značkou AEC 39-36.

V raných 90. letech nebylo běžné spatřit či vůbec vlastnit supersport u nás. Faktem je, že okolo roku 1994 už brázdil našimi silnicemi monstrózní KOENIG KS-8 v nejvyšší specifikaci (550 PS), CHEVROLET CORVETTE CALLAWAY SUPERNATURAL, BUGATTI EB110 nebo toho času nejdražší auto v českém ceníku – JAGUAR XJ220.

První Diablo u nás bylo, dle nám dostupných informací, červené. Vsadím se, že se něj právě díváte. Pátrání o tom, zdali se jedná o totožný kus, který byl okolo roku 2001 vystaven v AAA Auto, právě probíhá. Mnohé indicie však nasvědčují, že jde o stejný vůz a v budoucnu se k němu určitě vrátíme!

O firmě a leasingu

LEASING – TECHNOLOGIE spol. s. r. o. nabízela finanční leasing technologických linek, strojů a zařízení, motorových vozidel, zdravotní techniky a počítačů. V roce 1993 měla pobočky v Praze, Mladé Boleslavi a Českých Budějovicích, v republice měla též několik partnerských firem. Firma zanikla v roce 2017.

Nákup vozů na leasing se stal běžným právě v porevolučních, 90. letech. Tato forma financování se rychle stala (spolu s operativním leasingem) nejčastější formou nákupu aut živnostníků, firem, ale i soukromých subjektů. Možnosti leasingu způsobily – mimo jiné – rychlejší obnovu našeho vozového parku, což jde vidět na našich silnicích zejména v současnosti.

Zdroj fotografie: Playboy 7/93, zaslal pan Tomáš Marek. Děkuji za zaslání!