Sport Výstavy

McLaren v Praze (1998)

Dlouho jste mi psali, zdali by bylo možné zařadit mezi příspěvky i nějaké vzpomínky na Formuli 1. Toto téma se sice odklání od hlavního tématu tohoto projektu, ale rád vám, alespoň v pár epizodách, vaše přání splním.

V roce 1998 vyrazil F1 McLaren na reklamní turné po Evropě. Samozřejmě nemohli vynechat Prahu. Rodina pana Jakuba Sikory jsou zarytí fanoušci stáje a tak nemohli na této akci chybět.KE VZNIKU FOTOGRAFIE POMOHL PAVEL TUREK
Pavel Turek je v české kotlině řazen mezi největší znalce F1. Pokud si novinář není při psaní článku o formuli jistý, zvedá telefon a volá právě jemu.

Narodil se v Ostravě, vystudoval fakultu mezinárodních vztahů na VŠE v Praze. K motorismu se dostal v roce 1993, kdy se objevoval na motokrosových závodech, později začal spolupracovat s Automotodromem Brno.

Díky znalosti několika světových jazyků začal pracovat pro výrobce cigaret West. Po zákazu tabákové reklamy v F1 založil vlastní manažerskou firmu a své styky a kontakty v prestižním seriálu dal k dispozici televizi. Barvité přenosy a zajímavostí ze zákulisí putují k českému divákovi hlavně jeho zásluhou.“ (zdroj: ČT)

Když se t. č. malý Jakub nahýbal přes pásku, aby se lépe podíval na formuli, všiml si jej právě zmíněný Pavel Turek. Ten mu dovolil vejít za pásku, aby si mohl udělat fotografii u monopostu. Ochranka prý velmi protestovala, ale Pavel je rychle odbyl a fotografie nakonec opravdu vznikla.

Pravděpodobně díky Pavlovi a této vzpomínce proudí F1 Jakubovými žilami dodnes.

Zdroj: soukromý archiv pana Jakuba Sikory, moc děkuji za zaslání! ?


A na závěr přikládám dobový song z roku 1998…