Autosalony

KIA v Pardubicích (1997)

Firma K & B AUTO s. r. o. otevřela v roce 1997 v Pardubicích prodejnu korejských vozů KIA. Tou dobou působila tato značka na našem trhu již 3 roky a prodávali více než 13 modelů osobních aut, 6 terénních a 6 užitkových vozů.

Situace v devadesátých letech u nás byla jiná než ve zbytku světa. V roce 1997 prodala KIA pouze 718 nových aut, kdežto konkurenční značka FORD prodala 11 005 vozů. Zatímco jinde asijským vozům důvěřovali, u nás byl pravý opak. Češi si cestu k asijským vozům hledali poměrně dlouho.

Japonci si své místo na trhu upevnili rychle díky kvalitě a spolehlivosti, korejcům to trvalo ještě nějakou řádku let. Kvalita korejských aut se postupně zlepšovala a faktem je, že dnes má například značka Hyundai obrovský podíl na našem trhu. Výhodou korejských vozů byla především cena, která byla pro obyčejného českého občana toho času zásadní. Pokud stoupne kvalita a cena zůstane stále atraktivní, není divu, že si v současnosti vedou korejci na našem trhu tak dobře.

Pohled do salonu, rok 1997.

Na dobové fotografii se nachází KIA SEPHIA první generace, která byla toho času již výběhovým modelem. V roce ’97 přišla již druhá generace tohoto modelu. Jak je očividné, firma K&B AUTO spolupracovala i s výrobcem litých kol BORBET. Zákazník si tedy mohl připlatit a na svou KIU tyto kvalitní disky umístit.

Pohled do původního prodejního místa, rok 2020.

Firma sídlí na svém původním místě dodnes. V prosinci 2004 změnila název a toho času pravděpodobně i obsah činnosti. Dnes prodávají techniku Husqvarna a Honda.

Zdroje:
1. Statistika prodaných aut: SDA
2. Informace a fotografie firmy z r. 1997: Svět motorů 28/97
3. Fotografie prodejního místa v současnosti: Google Street View.