Garáž Z cest (90. léta)

LA DOLCE VITA (1991)

V roce 1991 se podívala do „své rodné země“ tato ALFA ROMEO MONTREAL, která patřila rodině našeho sledujícího Zemiho. Toho času žili střídavě na severu Itálie a je naprosto zřejmé, proč měla tato Alfa modrožluté značky. Její majitel byl jistojistě cizinec s trvalým pobytem u nás.

Prototyp ALFY ROMEO MONTREAL byl představen v roce 1967 na akci EXPO 67 v kanadském Montrealu. Concepty neměly tehdy uvedeny svůj název, proto ji lidi začali nazývat The Montreal.

Produkční vůz se vyráběl mezi lety 1970 – 1977. Karoserii navrhovalo italské studio Bertone a celkově se vyrobilo přibližně 3 900 kusů. Jeden z nich jezdil jeden čas i v okresu Teplice na severu Čech.

TPB 00-99, tato hezky vyhlížející alfanumerická kombinace je naprostou novinkou pro všechny analytiky historických poznávacích značek v naší zemi. Mělo se za to, že série TPB nepřesáhla číslo 00-06. Cizineckých značek TPB bylo jistojistě nachystáno (a určitě i vydáno) minimálně 99 pro daný okres.
Za socialismu se přidělovaly modrožluté poznávací značky buď diplomatům (série DD, XX, XO) nebo cizincům. Poslední písmeno na okresním kódu značky pro cizince specifikovalo, ze které země pochází majitel vozu. Pakliže bylo písmeno A, pocházel ze země východního, socialistického bloku. Pokud tam měl písmeno B, pocházel z kapitalistické země, čili ze západu.

Toto rozdělení na A nebo B majitelů vozu bylo naštěstí po revoluci v roce ’89 zrušeno. Posléze se vyčerpaly zbylé značky ze skladů a poté se na cizineckých značkách objevila i jiná písmena za okresním kódem. V roce 2001 byl definitivně výdej cizineckých značek ukončen.
Podle mého názoru je to dobře, proč by ostatní lidé měli vědět, komu vůz patří? V případě vojáků, policie a dalších příslušníků státních institucí to smysl dává, v případě cizinců opravdu ne. ☺

Vůz se dostal do Československa v roce 1982. Fotografie z dílny byly pořízeny v Degano Automobili (provincie Udine) v únoru roku 1991. Toho času se tam vůz odborně rozlešťoval. Fotografie u domu vznikly v roce 1993 ve městě Udine.

Zdroj: soukromý archiv pana Zemiho (@zemjang). Děkuji za zaslání.