Autosalony

Návrat do BMW Bychl (1996 – 1998)

Pozorní čtenáři si jistě vybaví náš téměř rok starý článek o BMW Bychl – salonu, nacházejícím se ve Vestci u Prahy. Tento autosalon stojí na svém místě již od roku 1992 a v devadesátých letech byl považován za nejkrásnější salon BMW na východ od Mnichova.

Pohled na hlavní salon, rok 1996.

Jsem přesvědčen, že showroom byl označován za nejkrásnější právem. Byl postaven opravdu nadčasovým způsobem a pokaždé, když projíždím kolem mě tato stavba zaujme. Vzdušnost salonu byla zajištěna obrovskými skly, díky kterým je vidět do prostoru, kde byly nové vozy vystaveny. Není divu, že místo poutalo pozornost už od svého otevření v roce 1992. Ne každý salon byl takto chytře a hezky postaven.

Na počátku 90. let bylo naprosto běžné, že prodejci využívali prostory, které byly postaveny již za socialismu. Dokonce se objevovaly servisy a prodejní místa v obchodních střediscích přímo na městských sídlištích. Infrastruktura moderních, velkých salonů, tak jak je známe dnes, se teprve budovala a salon BMW ve Vestci byl jedním z prvních moderních salonů u nás.

Vnitřní část hlavního salonu, rok 1996.

BMW Bychl nebyl jediným dealerem aut ve Vestci. Svého času se tam prodávaly například i Toyoty. Salon dodnes poskytuje služby, které majitel vozu BMW potřebuje – prodej vozů a jejich servis, zkušební a předváděcí jízdy, finanční a operativní leasing, příjemné prostředí s občerstvením a především informace, které jsou při vlastnictví vozu BMW důležité.

Odpočinkové místo v salonu, rok 1996. Zde vyčkávali klienti, než byl dokončen servis jejich vozu. K dispozici bylo i občerstvení, zábavu poskytovaly magazíny, či TV. V salonu se mohlo kouřit – viz. popelníky na stole.

Původní salon BMW si svůj „feeling“ zachoval do dnešního dne. Když se podíváte dovnitř, stále naleznete relikvie, které byly svědky doby let devadesátých. Kupříkladu se v salonu stále nachází původní křesílka a stolky. Osobně tuto skutečnost považuji za famózní a doufám, že se těchto relikvií salon nezbaví…

Servisní místo, rok 1996.


ÚPRAVA VOZŮ BMW

K Bychlovi jezdili t. č. i automobiloví závodníci, kteří se na našich či zahraničních tratích proháněli s vozy BMW. Někdy si jezdili pro radu, někdy přijeli s problémem. Nutno dodat, že se ve Vestci dal vyladit motor či celé auto k závodům, případně si závodní vůz pronajmout. Hned vedle proskleného salonu sídlí firma Euroracing, jehož kamion po léta rozvážel své vozy s modrobílým emblémem nejen na naše, ale i další evropské okruhy. V halách Euroracingu se připravovaly i vozy, se kterými vyrážel na závodní tratě, samozřejmě, i samotný Miloš Bychl.


SOUTĚŽ O COMPACT

V devadesátých letech pořádal prodejce i soutěže. Například v roce 1995 jste byli, při zakoupení nového vozu, automaticky zařazeni do soutěže o (tehdy nové) BMW E36 316i COMPACT v provedení INDIVIDUAL. Losování této soutěže probíhalo v lednu 1996.

Reklamní fotografie hlavního salonu, rok 1995.

Už tehdy se otevřeně vědělo, že se podnik rozroste. Dnes je jen o pár metrů dál další obrovský salon, ve kterém se prodávají jachty a vozy McLaren. V původních prostorech se nyní prodávají zánovní vozy BMW.

Při mém pátrání devadesátými léty jsem narazil na spoustu salonů, které dnes již nefungují, a proto mě velmi těší, že firma stále funguje. Je velká šance, že při projíždění Prahou a širokým okolím narazíte na BMW, které má na podznačníku poznávací značky či zadním skle logo prodejce BMW Bychl.

Pohled na hlavní salon, rok 1998. Před salonem je zaparkována horká novinka – BMW E46. Povšimněte si dobové malé převozní značky.


Zdroj informací a dobových fotografií z roku 1996: AutoTip č. 15/1996
Zdroj informací a dobových fotografií z roku 1998: Svět motorů 21/1998
Zdroj informací o prodejci: BMW Bychl
Pozvánka do soutěže a reklamní fotografie salonu z r. 1995 pochází ze soukromého archivu pana Viktora Vavruši. Děkuji za zaslání a důvěru.