Tuning Z cest (90. léta)

Individualita na úrovni (1999)

V 90. letech si přišli na své i milovníci značky Porsche. Kdo neměl hluboko do kapsy, bral model 911 a kdo měl, bral levnější typy – 924 nebo 944. Pak se našli takoví lidé, kteří si řekli, že nechtějí být jako ostatní a chtějí něco jiného. Tím bylo například PORSCHE 944 STROSEK. To bylo registrováno v Praze okolo roku 1997 a v roce 1999 zaznamenáno na fotografii.

Na konci dvacátého století a počátku století jedenadvacátého se individualita všeho druhu obdivovala a uznávala. Lidé se nebáli být odlišní a barva „dakargelb,“ kterou měl nejeden vůz BMW nebyla považována za něco extravagantního, nýbrž obdivuhodného a příjemně jiného. Výsledkem byla spousta upravených aut, která byla vyšperkována do takové individuální míry, že je majitel jen stěží prodal.


TUNING V PRŮBĚHU LET

Upravené vozy se dělí na tři skupiny.

První skupina vozů vznikla pod rukami majitelů. Vozy byly upraveny do individuální podoby majiteli samotnými – ti se o ně dodnes starají tím nejlepším možným způsobem, schraňují je v garáži a vozí pouze na výstavy či nedělní projížďky po okreskách.

Druhá skupina vozů byla upravena speciálními firmami, které měly špičkové designery, odborníky v oblasti designu a techniky. Tyto vozy jsou upraveny tak, že zaujmou oko nejednoho automobilového nadšence, a proto je běžné, že majitelů vystřídají za svůj život několik. Jejich design je nadčasový.

Třetí skupina vozů je vlastně spojením těch dvou předešlých. Jsou to vozy, na kterých se podepsal zub času a nesprávné zacházení. Tato skupina skončila velmi zle a bídně, nikdo se o ně nestaral (nebo nemohl starat) a tak tyto individuální vozy shnily buď v kopřivách, nebo ve vlhkých garážích.


KRÁTCE O FIRMĚ STROSEK DESIGN

Strosek Design je německá firma upravující vozy různých značek. Na počátku 21. století měli nejširší portfolio upravených vozů značky Porsche v Evropě. Bohužel se stal na přelomu let 2011/2012 nemilý incident. Hala jejich dodavatele Polytech vyhořela a mnoho dílů bylo zničeno. Zakladatel Vittorio Strosek pokračuje dodnes na volné noze pro značky Arden, RUF a Abt. Společnost STROSEK stále funguje a nabízí úpravy pro Nissan 370z a Porsche Cayman. (zdroj)


Zdroj fotografií: Soukromý archiv pana Radima Sochy. Děkuji za sdílení a důvěru.

Praha, 1999. Porsche 944 Strosek parkuje na místech vyhrazených pro Policii ČR.

I na Slovensku se objevily upravené Porsche od firmy Strosek. Mezi nimi například tato 928. Fotografie byla pořízena v Brně roku 2000.