Autosalony

Honda na Jižním městě (1997)

V září roku 1997 byl slavnostně otevřen salon značky Honda, sídlící na Jižním městě v Praze – Hájích. Na místě, kde dnes sídlí Alza, byly kdysi plněny sny řidičů vozů s Háčkem v logu.

Nápad

Firma INSPEKTA se zabývala nezávislým ověřováním kvality výrobků. Přibližně v polovině 90. let sháněli prostor pro servis svých služebních vozidel a shodou okolností se zrovna dražila budova servisu na Praze 11 – Hájích. V prvním patře této budovy kdysi sídlil místní Obvodní podnik bytového hospodářství (tzv. OPBH).

Inspekta tento objekt zakoupila a plány se úměrně velikosti stavby staly více ambiciózní. Původní idea autoservisu se rozvinula v kompletní dealerství aut. Začal se hledat partner.

Telefonát na inzerát

Pozdější ředitel dealerství – pan Alexandr Dřízhal – hledal v rámci firmy partnera. Měl štěstí, protože Honda toho času hodně inzerovala v novinách a tak jednoho dne zvedl telefon a vytočil jejich číslo. V Hondě okamžitě projevili zájem s tím, že jih Prahy ještě neměli pokrytý.

HONDA INTEGRA TYPE-R před salonem Hondy v pražských Hájích, rok 1997.

Otevření a služby

Stavební povolení získali přibližně v polovině dubna 1997 a v září toho roku se salon slavnostně otevřel. V listopadu 1997 zaměstnávali 37 lidí. Honda Praha-Jih nabízela služby kompletně vybaveného servisu, klempírnu se pokročilou technologií elektronického měření karosérií pomocí počítače.

Honda Prelude 5. generace vystavena v salonu, rok 1997.

V průběhu října roku 1997 proběhla velká reklamní kampaň v tisku i televizi na listopadové servisní dny, o které projevila veřejnost velký zájem. Servis byl poskytován všem značkám aut.

Na rozdíl od jiných dealerů Hondy v Praze měli na jihu jistou výhodu – zákazník, který si u nich vůz vybral, jej na tom samém místě i přebíral. Veškeré služby byly poskytovány pod jednou střechou.

Servisní místo salonu, rok 1997.

Později firma podepsala i smlouvu s firmou, která dodávala do Čech motory značky Honda, zemědělské stroje a vodní čerpadla. Od roku 1998 nabízeli i skútry Honda s objemem motoru do 50 cm3.

Za první dva měsíce firma prodala 56 vozů a do konce roku 1997 si stanovili cíl prodeje na počet 100 vozů.

V servisu opravovali vozy všech značek, rok 1997.

21. století

V průběhu 0. let salon Hondy z Jižního města zmizel. Dle veřejně dostupných informací firma Inspekta a. s. zanikla v prosinci 2006. Proč k tomu došlo, není známo. Faktem je, že postupně zanikly všechny firmy, dodávající vozy této japonské značky v Praze. Prodej vozů Honda v Praze zajišťují dnes jiné subjekty.

V původním salonu Honda byly následně prodávány luxusní vozy firmou Car de Luxe by Gottardi. Ani ta už zde nesídlí. Firma vyklidila svůj salon na počátku 10. let.

V roce 2000 byla v salonu zakoupena mj. tato Honda S2000.

Dnes je v budově prodejní místo Alzy, v přízemí je soukromý servis.

A tak se opět setkáváme s tím, že další z krásných salónů, díky kterému byly naše cesty v devadesátkách krásnější, již neposkytuje své služby.

Zdroje:

  1. Fotografie před salónem, interiér salonu – Auto Tip 23/97; foto: V. Novák
  2. Fotografie ze servisu Honda – Auto Tip 25/97
  3. Fotografie Hondy S2000 – soukromý archiv pana Otamíra Švaňka
  4. Fotografie salonu Car de Luxe – Google Street View, rok 2009.
  5. Informace o firmě Inspekta a. s. – rejstrik.penize.cz – odkaz zde