Garáž Tuning Z cest (90. léta)

Dovozy v devadesátkách

Jedním z nejzajímavějších automobilových témat 90. let jsou dovozy. Koneckonců je tento fenomén spolučintelem toho, proč jsou české devadesátky tak zajímavé.

Bolševik padnul a trh se otevřel podnikavcům, kteří začali soukromě auta dovážet. Buď staré ojetiny, nebo zánovní auta, která se na český trh nedostala, poněvadž by se dovoz výrobcům nevyplatil (kupní síla ještě nebyla dostačující). Pak se dovážela také auta z USA, ale to je téma zase na jindy.

Zároveň, na „paralelní koleji,“ otevírali svá dealerství přední světoví výrobci značek. Jak běžní a dobře známí výrobci evropští až po (pro českého motoristu) exotičtější asijští.

Zpátky k těm soukromým individuálním dovozům… V průběhu devadesátých let se u nás objevovala dnes naprosto nevídaná auta, která definitivně odvál čas a dnes je vídáme spíše na obrázcích, než v muzeích. Vzpomeňme například na staré Opely Kadett D, Hondy Civic 3. generace nebo Mazdy 929.

Vůz na dobových fotografiích výše je MITSUBISHI CORDIA. Toto stylové japonské kupé se vyrábělo mezi lety 1982 až 1990. Pod kapotou mělo motory o objemech od 1.4 až 2.0 a ten dvoulitr byl ikonický agregát řady Sirius, nesoucí označení 4G63. Tehdejší majitel – pan Ladislav H. – dal za auto přibližně 35 tis. korun. Vůz pořídil od jedné dámy z Vysočiny.

Povšimněte si též nezapomenutelných poklic, imitující populární třípaprskové disky. Přemýšlím, na kolika 120 a Favoritech jsem je viděl…

Coupé měla koule!

Dalším autem, které se objevilo na našich cestách díky individuálnímu dovozu v 90. letech, byl OPEL MANTA B.

Manta B, jež se vyráběla v letech 1975 – 1988, si získala srdce místních motoristů zejména díky legendárnímu filmu Manta Manta (česky: Závody lásky), jež debutoval v kinech v říjnu 1991. Film u mnohých nejenže podnítil lásku ke klasickým Opelům, ale také k tuningu.

Na fotografii, pořízené v Praze roku 1999, je Manta GSi v typické dobové úpravě, lehce extrémního charakteru. Nechybí nárazníky, prahy, spoiler, žaluzie nebo kola ATS CUP. Auto bylo registrováno v okresu Teplice.

Zdroje

  1. Fotografie Cordie: soukromý archiv pana Ladislava Hojgra.
  2. Fotografie Manty: soukromý archiv pana Radima Sochy.

Oběma pánům děkuji za zaslání a důvěru.