Z cest (90. léta)

Dodnes nové (1997)

Vozů, které jste měli možnost vidět u nás na historických fotografiích, a které se dožily dnešního dne, je spousta. Málo z nich ovšem zůstalo s malým nájezdem, v naprosto perfektním stavu.

Na fotografiích vidíte BMW 318 iS (E36), které bylo objednáno v březnu roku 1997 panem Josefem u Zlínského dealera BMW Bavaria (dnes zaniklý). Vůz byl převzat 10. července 1997, registrován v okresu Vsetín. Znalci naší historie jistě ví, že toho času řádily na Moravě kruté povodně, které zničily domovy tisíců lidí.

Vůz měl nadstandardní výbavu v podobě dvou zónové klimatizace, dálkového ovládání centrálního zamykání, zeleného pruhu proti slunci, loketní opěrky v přední části, palubního počítač a kuřáckého paketu. Ve voze se však nikdy nekouřilo, kuřácký paket byl vyžadován proto, aby majitel získal 12V zásuvku.

Majitel najel s vozem pouhých 57 tisíc kilometrů a tak se stává, z dnešního pohledu, naprostým „strojem času s obousměrným lístkem“ do devadesátek. I přes ten malý nájezd měl vůz velké štěstí – nikdy nebyl havarován, a proto na něm naleznete do dnešního dne zcela původní lak.

Vozu se podrobně věnoval i známý automobilový žurnalista Ondřej Chamilla, který nám zaslal i video, kde proběhl rozbor. Ondřejovi tímto děkuji, že se podělil o svůj poklad ze soukromého archivu.

Zdroj: Soukromý archiv pana Ondřeje Chamilly. Děkuji za zaslání a důvěru.