Dobová relivkie

Výročí emotivního silvestru (1992 – 2022)

Letošní silvestr je vskutku významný, poněvadž uplynulo přesně 30 let od emotivního silvestra roku 1992. Ten byl jiný, než tomu bylo v letech předešlých. Češi a Slováci ho slavili naposledy pod hlavičkou společné republiky. Přesně před 30 lety se rozdělila Česká a Slovenská Federativní Republika a vznikl dnešní stát – Česká republika.

„Zemský ráj to na pohled,“ významná slova hymny Česka perfektně znázorňují to, co se tady za posledních 30 let vybudovalo. Před 30 lety jsme pomalu začali dávat naši infrastrukturu do pořádku. Soukromé vlastnictví umožnilo vlastníkům dát domy, či celé ulice do pořádku, někteří to však chytli za opačný konec a o spoustu zajímavých budov a míst jsme přišli. Ale to je holt vývoj. Ten nezastavíme.

Aby byla společnost progresivní, nezapomeňme, že je třeba znát historii. Devadesátá léta byla první svobodnou dekádou. Byla to pravá, nefalšovaná svoboda se všemi svými nedostatky. Ohlédněme se zpět, zamysleme se nad tím, co bylo správně a co špatně, uchopme to a pojďme společně dál.

Fotografie, na kterou se díváte, vznikla v zimě na přelomu let 1992 / 1993 při stavbě autosalonu AUTO EFEKTA, prvního dodavatele BMW se sídlem v Liberci. V salonu je zaparkované zbrusu nové BMW 325 TDS (E36), venku ŠKODA 100. Příběh tohoto salonu máme ještě rozpracovaný, ale již brzy bude odhaleno mnoho dalších fotografií z tohoto místa.

Přátelé, za celý projekt vám přeji mnoho úspěchů a zejména pevné zdraví v nadcházejícím roce 2023. Děkuji vám za veškerou podporu, kterou dennodenně projektu dáváte, děkuji vám za vaše krásné a mnohdy informativní komentáře, kterými pomáháte objasňovat řadu nejasností v historii.

A na závěr: nezapomeňte, že alkohol za volant nepatří!

S pozdravem,
Patricio M., autor projektu 90s CZECH ROADS

Zdroj fotografie: archiv 90s CZECH ROADS