Z cest (počátek 21. století)

Vyhaslá hvězda ze Země vycházejícího slunce (1998 – 2000)

Nedávno mi má žena jen tak mezi řečí připomněla auto, na které jsem dávno zapomněl. MITSUBISHI STARION se sice během své produkce na náš trh nedovážel, přesto se občas na našich cestách vyskytuje už od 90. let.

Starion, jehož název je odvozený ze slovního spojení Star of Arion, odkazuje na stejnojmennou hvězdu a mýtického koně Ariona.

Vůz byl produkován mezi lety 1983 až 1989 a podle mého názoru jeho křivky ztělesňují to nejkrásnější z designu 70. a 80. let. Nechybí ani „mrkačky“ a tradiční koncepce „motor vpředu, pohon na zadek“. Starion se pyšnil buď oturbeným dvoulitrem, nebo oturbenou dva-šestkou!

Vůz zářil i v (u nás neznámém) japonském seriálu Gorilla Metropolitan Police Investigation 8th Squad, kde tvůrci vozu upravili dveře do verze „Gullwing.“

Nástupcem Stariona je nezapomenutelný model 3000 GT, který se v mnoha kusech objevil i na našich silnicích.

Červený Starion níže byl registrován v moravském okresu Bruntál v roce 1996. Fotografie byla pořízena v Brně roku 2000.

V sousedním okresu Šumperk byl toho času registrován další Starion. Vozu, původně provozovaném v USA, burácel pod kapotou motor 2,6 turbo!

Nalézt dnes Stariona v dobrém stavu za slušné peníze dá opravdu zabrat. Jsem přesvědčen, že v současnosti jich je na našich silnicích, jak šafránu…

Zdroj fotografie: soukromý archiv pana Radima Sochy