Z cest (90. léta)

O dalším typu modrožluté espézetky

Na historické fotografii je poměrně obyčejný VOLKSWAGEN PASSAT B3. Passat B3 byl naprosto běžným sedanem/combi, které se vyrábělo mezi lety 1988 – 1993.

Co nás na této fotografii může upoutat je nezvyklá poznávací značka vozu.

Diplomat

Z našich starších příspěvků jste zvyklí, že modrožluté poznávací značky vozili obvykle cizinci s trvalým pobytem u nás. Faktem je, že na auto s cizineckou poznávací značkou jste mohli narazit mimo Prahu častěji, než na auto diplomatické.

Diplomatické poznávací značky měly modrožluté značky, ale na rozdíl od značek cizineckých jejich značení začínalo písmeny DD, XX nebo XO.

Není veřejným tajemstvím, že…

➡DD označovalo pracovníky zastupitelských úřadů (cizí státní příslušníky) S diplomatickou imunitou.

➡XX označovalo pracovníky zastupitelských úřadů BEZ diplomatické imunity.

Co ale ta poslední zmíněná – XO?

Série XO

Na konci 60. let byl zaveden další druh cizineckých značek pro vozidla zahraničních obchodních misí – XO. Vzhledově odpovídaly ostatním cizineckým značkám, tzn. jejich vzhled byl původně žlutý s červeným písmem, v 70. letech byl nahrazen ikonickým designem modrým se žlutým písmem.

Zajímavostí je, že se „cizinecké poznávací značky (včetně série XO) občas používaly pro zkušební jízdy prototypů. Důvod byl pravděpodobně ten, že atypické vozidlo s cizineckou poznávací značkou působilo nenápadněji a nebylo hned považováno za prototyp nové škodovky, než kdyby bylo vybaveno běžnou československou nebo zkušební státní poznávací značkou.“(1)

Majitel vozidla na fotografii pracoval v 90. letech na kuvajtském velvyslanectví.

Zdroje

  1. Zdroj informací o SPZ: FEUEREISL, Dalibor; ZELENÝ Filip. Poznávací značky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Chyňava: SAXI, 2011. Strana 330.
  2. Zdroj fotografie: soukromý archiv pana Filipa Dolejše. Děkuji za zaslání a důvěru.