Z cest (90. léta)

Krátká vzpomínka na AUDI 80 (1999)

Videa o tuningu v našich předcházejících příspěvcích vás velmi zaujala (odkaz zde a zde). Legendárních vozidel, která se u nás t. č. upravovala, bylo skutečně mnoho. Za zmínku stojí široká řada Škodovek, Volkswagenů, BMW, nezapomeňme ani na klasické OPELy, Peugeoty a Renaulty či legendární vozy ze Země vycházejícího slunce.

Nyní bych chtěl připomenout klasické AUDI 80, 90, 100 nebo V8. I Audi se zapsalo nesmazatelnou stopou do srdcí českých tunerů.

AUDI 80 na dobové fotografii z roku 1999 měl motor TDi o objemu 1,9 litru. Zatímco ve světě sílila popularita extrémního tuningu, majitel vsadil na decentní nárazník, prahy, spoiler, (tenkrát velmi populární) mračítka a ikonické disky BORBET A. Výrazným prvkem vozu byl tyrkysový lak, díky němuž auto na cestách jen zářilo.

Konec vozu je však smutný. Dle dostupných informací byl roku 2015 sešrotován.

Zajímavostí na fotce je taktéž OPEL ASTRA G. Tedy ne auto samotné, to bych si docela naběhl, nýbrž poznávací značka okresu Jihlava, kterou na sobě nese. Ačkoli se Astra G prodávala od roku 1998, v jihlavském okresu stihla získat ještě úzké poznávací značky typu O86, které se přestaly vydávat na většině frekventovaných míst už v roce 1994.

Zdroj fotografie: soukromý archiv pana Radima Sochy. Děkuji za sdílení a důvěru.