Autosalony

Když Lexus do Prahy přišel (1993)

V srpnu 1993 se začal psát v Česku další příběh. Příběh o tom, jak se u nás konečně začaly prodávat luxusní japonské automobily vyvinuté pro americký trh.

V pražské Hostivaři, na Hornoměcholupské ulici č. p. 22a, sídlil první salon této sofistikované značky. Provozovala jej firma AmCar.

Pohled na budovu salonu, rok 1993.

AmCar

Firmu AmCar toho času reprezentovali pánové Ivan Uhlík a Lubomír Novotný. Zabývali se individuálním dovozem aut. Salon Lexus postavili v průběhu roku 1993. Toho času usuzovali, že prodají několik desítek aut ročně.

V září 1993 dorazila do Čech první vozidla. I když ještě neměli showroom, jedno auto už bylo prodané. Koupil jej klient, který zrušil objednávku na Audi. Zajímavostí je, že ke koupi došlo v době, kdy neměli žádnou reklamu.

Uvnitř salonu, rok 1993.

Pánové správně vnímali to, že v Čechách došlo k překotným změnám a spousta lidí začala podnikat. V té době si většina podnikatelů přála, aby na nich bylo na první pohled poznat, že se jim v práci daří. Chtěli být, zkrátka, co nejvíce reprezentativní. Lexus, který se pyšnil cenovkou okolo dvou miliónů korun, plnil reprezentativní funkci na jedničku.

Firma též poskytovala servis aut. Jeho šéfem byl bývalý, dnes již zvěčnělý, automobilový závodník Zdeněk Halada.

Dvoudveřové coupé – Lexus Z30 v Hostivařském salonu, rok 1993.

V roce 2008 skončila firma v likvidaci a v roce 2011 byla definitivně zlikvidována.

Opět se tedy setkáváme s tím, že další podnik, který zkrášloval náš vozový park v 90. a 0. letech, je nenávratně pryč. Naštěstí má Lexus i v současnosti své oficiální zastoupení v České republice.

Zdroj fotografií a informací: AutoTip 20/93; foto: P. Minařík
Zdroj informací o zániku: Obchodní rejstřík, odkaz zde
Zdroj dobového prospektu a ceníku společnosti: soukromý archiv pana Aleca Balase. Děkuji za zaslání a důvěru.