Z cest (polovina 0. let)

Jedno z posledních DERBY ve Středních Čechách (2005)

22.2.2005

Středočeský kraj je jediným krajem u nás, kterému se podařilo dosáhnout čísla 4 před krajským označením na registrační značce osobního automobilu, aniž by měla modrý europruh. Onen pruh na registračních značkách označuje, že je Česká republika součástí Evropské unie. Po naší republice tedy jezdí ještě spousta vozu s označním 4S0 a 4S1, které nemají europruh.

Již od konce 90. let se rozvíjel trend dolepování onoho modrého pruhu se žlutými hvězdami na poznávací značku, čímž dával majitel jasně najevo svůj proevropský postoj. V 90. letech na to byli někteří policisté vysazení a hrozili tučnými pokutami, pokud to majitel z vozu neodstraní. V roce 1998 byl o tomto jevu dokonce článek v magazínu Svět motorů. Nutno podotknout, že do Evropské unie jsme vstoupili až v roce 2004.

V dnešní době je zase trend opačný, tj. přelepování europruhu nálepkou CZ s bílým lvem nebo škrtání žlutého kruhu s hvězdami. Osobně jsem přesvědčen, že jak přelepování či škrtání je zbytečné, a že svůj postoj lze vyjádřit i jinými způsoby, ale pokud to někomu udělá dobře a nevadí mu případná pokuta od Policie ČR, proč ne… Je přeci svoboda slova a názoru…

V roce 1986 byl vyroben tento VOLKSWAGEN DERBY 1.0, který sloužil rodině našeho sledujícího Tomáše Ch. (@thethomas94). Fotografie vznikla v únoru 2005, kdy měl vůz najeto 174 tis. km. Poté byl vůz prodán. Tomáš dodává, že vůz se po prodeji další technické bohužel nedožil. Když vůz opustil rodinu, Tomáš to obrečel. Jednou by si jej chtěl pořídit zpět.

Jo a menší dodatek, zítra by mělo zase vydatně sněžit… ?❄

Zdroj: Soukromý archiv pana Tomáše Churnika, děkuji za zaslání.