Z cest (90. léta)

Hvězda spadla do Prahy! (1996)

Rok 1996 byl v české historii opravdu výživný. Z kulturního hlediska by se dal považovat za zlatý rok. Do České republiky zavítala řada významných světových umělců a celebrit. Za zmínku stojí Arnold Schwarzenegger, Lenny Kravitz, Metallica, Tina Turner nebo Michael Jackson.

„Tam, kde je vztyčena má socha, vystoupím.“ Tak pravil Michael Jackson před svým turné HISTORY, které proběhlo na přelomu let 1996 – 1997. Jednoho dne se Jacksonova socha objevila na pražské Letné. Indikovalo to jediné: JACKSON vystoupí v Praze. A nebude to ledajaké vystoupení z velké řady koncertů, bude to zcela první koncert turné. To přiláká fanoušky z celé Evropy!

Přípravy (srpen 1996)

Začaly obrovské přípravy a to nejen na straně uměleckých agentur a policie, ale také u společnosti, jež zajišťovala Jacksonovi automobilový doprovod – VIP SERVICE PRAGUE.

Ta dostala „nůž na krk,“ poněvadž Serge Grimaux – hlavní promotér turné – upřesnil podmínky pro doprovodná vozidla až týden před Jacksonovým příletem do Prahy. Na tehdejší české poměry byly dost drsné. Původně totiž zněly: „automobilová kolona musí být sestavena výhradně z vozů značky Mercedes-Benz třídy S.“ Toho času šest let stará firma VIP SERVICE disponovala pouze pěti automobily BMW řady 7. Nastaly problémy.

Telefony drnčí, faxy chrlí papírové SOS. Vše vede k úspěšnému naplnění potřeb klienta, zlatý český ručičky. Díky společnosti HP-Exclusiv pana Zdeňka Holubovského se podařilo sehnat BENTLEY TURBO R SPORT. Firma Motokov zapůjčila dva vozy značky JAGUAR, konkrétně typ XJR 4.0 SUPER CHARGED a XJ6.

Celou pražskou dopravní situaci ulehčil Dopravní podnik, který vydal speciální brožury s informacemi, jak se efektivně přepravovat během Jacksonovy návštěvy. Letná se uzavírá pro potřeby koncertu.

Král popu v Praze (září 1996)

Je úterý, 3. září roku 1996 a v Pražské Ruzyni přistává BOEING 707 Michaela Jacksona. Nyní je již známa celá automobilová sestava, zajišťující Michaelův transport. V čele kolony se pohybuje nejvýkonnější vůz – JAGUAR XJR 4.0 SUPER CHARGED, ten má jako jediný ze všech manuální převodovku. Jackson si zvolil pro svůj transport speciální TOYOTU PREVII, která byla jednak pancéřovaná, jednak měla unikátní sound system SONY s neskutečným výkonem a reprodukcí. Vůz byl dopraven z Velké Británie. V koloně se objevují i vyžadované vozy MERCEDES-BENZ třídy S.

K čemu byly vozy určeny?

Kromě pancéřované Toyoty, patřící hlavnímu aktérovi dění, je nutno zmínit i účel dalších vozů v koloně.

Bentley Turbo R

Majestátní BENTLEY TURBO R v hodnotě sedmi milionů korun bylo spíše takovou ozdobou. Bylo nutné jej do kolony zařadit, jelikož přepravoval významné členy Jacksonova personálu. V den koncertu (7. září) vyslal Jackson svůj Boeing 707 přes půl zeměkoule pro svého přítele, osmnáctiletého arabského prince.

V momentě, kdy princ vystoupil z letadla v Ruzyni bylo jasné, jak prozíravé bylo vpašovat do Jacksonovy automobilové kolony i tmavomodrého Bentleye: Arab totiž s naprostou samozřejmostí přehlédl řadu přistavených Mercedesů a rovnou se hnal ke dveřím superpohodlné pýchy Velké Británie. Vůz řídil samotný Zdeněk Holubovský, muž, který vůz zaobstaral.

Interiér Bentley Turbo R Sport, rok 1996.

Mercedesy

Mercedesy třídy S byly určeny Michaelovu doprovodnému personálu a ochrance. Faktem je, že Michaela chránila jak česká ochranka (od VIP SERVICE), tak ochranka americká.

Range Rover

Speciální LAND ROVER RANGE ROVER P38A byl také přepraven z Británie a sloužil ochranné službě. Ochranka se v něm ale moc nesvezla – často se dělo, že se fanoušci „lepili“ na Jacksonovu Previi a tak bylo nutno, aby bodyguardi běželi podél vozu a chránili bezpečí klienta. Dělo se tak při příjezdech a odjezdech z hotelu a dalších destinací. Až poté, co byla Toyota dostatečně ochráněna, mohli nasednout do Range Roveru.

Vozy kameramanů a produkce

V koloně nechyběly ani vozy kameramanů a produkce, kteří zpracovávali záznamy z celého turné. Výsledkem byl několikahodinový záznam dostupný na osmi DVD. Auta kameramanů a produkce byla složena z TOYOTY PREVIE a VOLKSWAGENU GOLF CABRIO (3. generace). Oba vozy byly registrovány v České republice.

Kde se Jackson pohyboval?

Pohyb Jacksona po Praze způsoboval neustálý rozruch. Davová psychóza byla místy tak vyhrocená, že došlo i k poškození cizího majetku. Pojišťovna bez práce rozhodně nezůstala. Tím, že se fanoušci neustále lepili na vozy v Jacksonově koloně, byl značně poškozen lak vozu. Lidumil Jackson se dokonce rozhodl otevřít dveře své Toyoty při odjezdu z letiště a pozdravit své příznivce. fanoušci se okamžitě „slétli“ na vůz, jak vosa na bonbón.

Ochranka se měla neustálém pozoru, jelikož pár týdnů před akcí se začaly Prahou šířit výhružné letáky se slovy „tref si svého Jacksona.“ Michael jim práci příliš neulehčoval svým lidumilským chováním. Po pár hodinách však zjistil, že davová psychóza v Praze je opravdu extrémní.

3. září

Po příletu byl Michael přepraven do hotelu Intercontinental, sídlící v centru Prahy. Ještě toho dne navštívil Staroměstské náměstí a obchod s loutkami.

4. září

Druhý den proběhla audience u presidenta Havla na Pražském hradě. Poté se kolona přesunula do hračkářství „U myšáka plyšáka,“ které svého času sídlilo v ulici Milady Horákové. Kolona vozů musela zaparkovat na tramvajových kolejích, čímž způsobila dopravní kolaps, kdy tramvaje nemohly projet. Utvořila se dlouhá zácpa tramvají až na Bílou horu.

5. září

Třetí den došlo k návštěvě dětského domova Charloty Masarykové v Pražské Zbraslavi a dětstkého traumatologického centra v Motole. Všechny plyšáky, které fanoušci Jacksonovi dávali u hotelu, byly naloženy do Jaguáru a Previe a předány dětem. Pamětník Roman A. vzpomíná, že pohled na drahý Jaguár napěchovaný hračkami byl opravdu komický. Večer proběhla zkouška vystoupení na Letné a poté se Michael opět přesunul do hotelu.

6. září

Čtvrtý den navštívil Michael knihkupectví na Můstku, jeho příjezd opět způsobil velký rozruch. Toho dne byla davová psychóza tak velká, že na celou situaci dohlížela policejní helikoptéra. U knihkupectví lezli fanoušci na Jacksonova auta, čímž vznikla velká škoda na laku a karoserii. Toho dne se též stala ošklivá nehoda. Vozidlo německých novinářů pronásledovalo Jacksonovu Toyotu a srazilo 12 letého chlapce.

7. září

Je tu DEN D, konečně je tu koncert. Letná je uzavřena, večer Michael vystupuje. Na jedné z největších kulturních akcí v Čechách se objevuje přes 120 tisíc lidí z celé Evropy.

8. září

Michael se přepravuje na letiště v Ruzyni a odlétá svým BOEINGem 707 do Budapešti na další vystoupení.

Závěr a doporučení k četbě

Poprvé a naposledy. Tak by se dalo definovat vystoupení krále popu v Čechách. Jacksonův koncert už dávno odvál čas. Je neuvěřitelné, že se akce uskutečnila před dlouhými 25 lety. Osobně shledávám nanejvýš obdivuhodným rychlost dodání vozů pro klienta. Ano, Michael Jackson není jen tak nějaký klient, přesto si myslím, že sehnat ze Švýcarska Bentley Turbo R a Mercedesy S v předinternetové době za pouhý týden vyžaduje notnou dávku obchodního talentu.

O ochraně Michaela Jacksona při pobytu v České republice se detailně rozepsal pan Roman Anton. Ten letos knižně publikoval své vzpomínky nesoucí název „Zpověď bodyguarda.“ Při uvádění informací v tomto příspěvku jsem zčásti využil i jeho vzpomínky. Jak jsem mnohokrát řekl, mrzí mě, že pamětníci nehovoří o devadesátkách otevřeně a rozsáhle. Pan Anton je naštěstí opakem a budu moc rád, když si jeho vzpomínky z devadesátek přečtete. Odkaz na zakoupení knihy naleznete zde.

Zdroje

  1. Zdroj fotografií a informací o vozech – Auto Tip 20/96, foto: V. Novák, text: P. Minařík
  2. Pohyb Jacksona detailně den za dnem – Zpověď Bodyguarda, autor: Roman Anton, ISBN: 978-80-7666-023-6