Garáž

Co bylo minule, už dávno není (1995)

MAZDA 626 byla nedomyslitelnou součástí našich silnic v 90. letech. Ale co takový DATSUN STANZA? Kdopak si na něj dnes vzpomene?

Věděli jste, že Datsuna Stanzu měl i známý český moderátor Jan Rosák, který už v devadesátkách moderoval nezapomenutelný pořad Riskuj? Díky jeho bratrovi, který žil ve Švýcarsku, byl pravidelně „zásobován“ ojetými vozy. Svého času měl dokonce tři identické Stanzy. (zdroj)

Na fotografii níže sice není konkrétní Stanza, jež patřila panu Rosákovi, nýbrž otci našeho sledujícího Michala. Michalův strýc zase vlastnil proslulou šest-dva-šestku.

Čtvrtá generace 626 je první generací tohoto modelu, která byla dostupná v porevolučním Československu. Oblíbená byla zejména mezi podnikateli a to především v provedení liftback. V této generaci se také poprvé (a naposled) objevil motor V6 o objemu 2,5 L. 626 na fotografii byla registrována v okresu Domažlice okolo roku 1992.

Šest-dva-šestek čtvrté generace v posledních letech rapidně ubylo. Věřím, že je trápí koroze, jako obecně všechny starší vozy. Oproti tomu Stanzy na našich silnicích definitivně vymřely, pokud se ještě nějaký kus objeví, je většinou v rukou sběratele, který ví, co má.

Zdroj: Soukromý archiv pana Michala Kusze. Děkuji za zaslání a důvěru.